gun-temizlikgun-temizlik

Cam Temizliği

Ev temizliği denilince akla ilk gelen zor işlerden biri de cam temizliğidir. Camların öncelikle kirinden arınması sonra da pırıl pırıl parlaması için ekstra özenli olmak gerekmektedir. Camların özellikle baş belası olan su lekesinden kurtulmak için çeşitli malzemeler ve yöntemler kullanılmaktadır. Evinizde bulabileceğiniz tamamen doğal ve ekonomik malzemeler ile cam temizliği nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Yalova temizlik şirketleri arasında ev temizliğinden tutun iş yeri, fabrika, okul ve hastane temizliği gibi alanlarda yıllardır hizmet vermekte olan firmamız tarafından sizin için hazırlanan makalemizi okuduktan sonra cam temizliği sizler için artık zor bir iş olmaktan çıkacak. İlişkili diğer bir konu olan yalova dış cephe cam temizliği için bizi arayabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

Cam Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel bir temizliğin önemli bir parçasıdır cam temizliği. Bu nedenle cam temizliği yapmak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar içerir. Öncelikle alınması gereken önlem ve dikkat edilmesi gereken noktaları hep birlikte öğrenelim;

Cam temizliğinde öncelikle dikkat edilmesi gereken husus kullanılan bezin kalitesidir. Aksi takdirde kalitesiz bezler camı temizlemek bir kenara dursun cam da su lekesi gibi lekelerin oluşmasına da neden olabilir. Toz ve iz bırakmayan mikro fiber bezlerin cam yüzeylerin temizliğinde tercih edilmesi tavsiye edilir. Ya da gazete kağıdı cam yüzeylerinde toz bırakmamak için tercih edilen bir diğer malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özellikle duşakabin gibi su ile temasın oldukça yoğun olduğu cam yüzeylerde kireç oluşumu yaygındır. Bu lekeleri çıkarmak için asitli çözeltilerden faydalanmak etkili sonuçlar vermektedir.
Cam temizliğinde dikkat edilecek bir diğer husus ise krem temizleyicileri kesinlikle kullanmamaktır. Krem yapıdaki temizleyici deterjanlar cam yüzeyini zamanla çizerek istenmeyen görüntülerin oluşmasına sebep olmaktadır.
Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam temizliğini evde rahatlıkla ulaşabileceğiniz sirke, karbonat, limon, gazete kağıdı gibi doğal malzemeler kullanarak çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Gazete kağıdı ile cam temizliği: cam temizliğinde en önemli husus cam temizleme aracının toz ve iz bırakmayan bir yapıya sahip olması gerektiğini söylemiştik. Camlarda toz bırakmaması ve camları ışıl ışıl parlatması ve de oldukça ekonomik nedeniyle gazete bu iş için biçilmiş kaftandır. Camlardaki kiri deterjan ile temizledikten ve durulama işleminden hemen sonra kurulamayı gazete kağıdı ile yaparsanız camlarınızın pırıl pırıl olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Soda ya da maden suyu ile cam temizliği: insan sağlığına oldukça faydalı olan maden suyu ya da soda ile temizlik alanında oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır. Özellikle fırın ve buzdolabı temizliğinde kullanılan soda cam temizliğinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cam yüzeyine direkt püskürtülerek temizlik amaçlı kullanılan soda ayrıca cam yüzeylerde görülme ihtimali olan yağ lekesinin oluşmasını da önlemektedir.

Arap sabunu ve karbonat ile cam temizliği: Cam temizliğinini yanı sıra cam pervazlarının temizliğini de rahatça yapabilmek için etkili bir doğal karışım olarak arap sabunu ve karbonat karışımını hazırlayabilirsiniz. Sıcak suyun içinde eritilen bir bardak arap sabununun içine 200 gram karbonat ilave edilir. Duru su ile durulanan camlar ardından gazete kağıdı ya da mikro fiber bez ile kurulanır. Bu karışım ile cam ve çerçevelerin temizliği oldukça etkili bir şekilde yapılmaktadır.

Sirke ile cam temizliği: Camların temizliğinde olduğu kadar toz tutmasını önlemede de oldukça etkili olan bir malzemedir sirke. Özellikle beyaz sirke içeriğinde barındırdığı asidik yapı sayesinde kirleri ve mikropları dezenfekte ederek camların parlak görünmesine yardımcı olur. 1 litre su içine 3 yemek kaşığı beyaz sirke katarak cam silme suyunuzu hazırlayabileceğiniz gibi yağ, kir tarzında ağır lekesi olan camlarda ise 1 yemek kaşığı un, bir yemek kaşığı tuz ve bir miktar beyaz sirke ile macun kıvamında olması gereken karışım hazırlanır. Bu karışım sünger yardımı ile zorlu lekeler üzerine sürülür ve ovalanır.

Su ve amonyak ile cam temizliği: Camı güçlü bir şeklide parlatma etkisi olan amonyağı su ile karıştırarak cam temizliğinde kullanabilirsiniz. Temizlik amaçlı bir çok deterjanın içeriğinde yer alan amonyağın neticede kimyasal bir ürün olduğunu ve diğer başka kimyasallar ile karıştırılmaması gerektiğini hatırlatalım. Güçlü parlatma etkisi olması sebebiyle özellikle iyi durulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Sıvı bulaşık deterjanı ile cam temizliği: Bazı cam yüzeylerde sadece su lekeleri, toz, kir bulunurken bazı cam yüzeylerinde ise yağlı ve zorlu lekeler görülebilmektedir. Bu nedenle zorlu lekeleri ağır kimyasal etkisi bırakmadan temizleyebilme özelliği olan bulaşık deterjanları bu anlamda önemli görevler üstlenmektedir. Sıcak su içinde bir miktar sıvı bulaşık deterjanı karıştırılarak seyreltilir. Hatta dilerseniz bir miktar da sirke ilave ederek karışımın etkililiğini daha da artırabilirsiniz.

Limon suyu ile cam temizliği: limon suyu da tıpkı sirke gibi içeriğindeki asidik yapı sayesinde oldukça güçlü bir dezenfektandır. Limon suyunu tuz ile karıştırarak camdaki reçine gibi zorlu lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile suyu karıştırarak cam silme suyunuzu hazırlayabilirsiniz.