gun-temizlikgun-temizlik

Ev Temizliğinde 10 Pratik Bilgi

Ev Temizliğinde 10 Pratik Bilgi
Ev temizliği hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Ancak sizlere vereceğimiz pratik çözümler ile ev temizliği sizler için çok daha kolay hale gelecektir. Ev temizliğinde pratik bilgiler ile günlük temizliğiniz artık eskisi gibi zorlayıcı bir iş olmaktan çıkacaktır. Ev temizliğinde pratik bilgiler yazımızı okuduktan sonra sizler de hem zamandan tasarruf edebileceğinizi, hem daha kaliteli sonuçlar elde edebileceğinizi ve tüm bunlar için de daha az maliyetli temizlik malzemeleri kullanabileceğinizi göreceksiniz. Yalova temizlik şirketleri hizmetini bu tür pratik bilgiler ile de süsleyen Uçanlar Temizlik sektörün öncüsü olmaya devam etmektedir.

Parkeleriniz Işıldasın
Parkeler üzerindeki küçük lekelerin temizlenmesi özel çaba gerekmektedir. Bunun için yer silme suyunun içine biraz sirke katarak paspas yapabilirsiniz. Bu uygulama sonunda zemin döşemesinin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Duvar Kâğıdı Lekelerine Son
Dekorasyon amaçlı duvar kâğıdı ile kaplanan duvarlarda özellikleri küçük çocukların kalem ile çizmeleri sonucunda lekeler oluştuğu görülmektedir. Bu duvar kâğıdı lekelerinden duvar kâğıdının yapısına zarar vermeden kurtulmak mümkündür. Bunun için duvar kâğıdının yapısına zarar vereceğinden dolayı deterjan ya da herhangi bir kimyasal madde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Duvar kâğıdındaki kalem lekelerinden kurtulmanın en doğal yolu silgi ile silmektir.

Evler Mis Gibi Koksun
Evimiz bizim yuvamızdır. Evin güzel kokması hem o evde yaşayanlar hem de gelen misafirler için güzel duygular uyandırır. Kokunun insan psikolojisi üzerinde önemli etkiler bıraktığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Sizler de evinizin mis gibi kokmasını istiyorsanız temizlik esnasında parfümlü deterjanlar kullanmanız, ya da yer silme suyuna birkaç damla parfüm, esans özellikte olan kolonyalardan damlatmanız tavsiye edilmektedir.
Cam Lekelerine Kesin Çözüm
Cam temizliği hem güvenlik açısından dikkat gerektiren hem de lekelere ulaşılması bakımından zor olan bir temizlik çeşididir. Camdaki lekelerin çıkarılması işleminin camı çizmeden, çerçeveye zarar vermeden yapılması gerekmektedir. Yalova’da temizlik şirketleri arasında önemli hizmetleri olan Uçanlar Temizlik Şirketi dış cephe cam temizliği konusunda da önemli tecrübelere sahiptir. Hem yüksek katlı binalarda hem plaza ve alışveriş merkezlerinde bu hizmetini yıllardır vermektedir. Şimdi konumuza dönecek olursak evde pratik bir şekilde cam lekeleri nasıl çıkar gelin hep birlikte bakalım;

Cam bezinize biraz limon sirkesi damlatarak camları silmek sizleri parlak ve izsiz camlara kavuşturacaktır.
Kullandığınız cam silme deterjanını gazeteye sıkıp camlarınızı sildiğinizde de pırıl pırıl camlarınız olacaktır.
Camları silmek için kullanacağınız suya bir miktar yumuşatıcı deterjan katarsanız camlarınızın hem daha kolay temizlendiğini hem de toz tutmadığını göreceksiniz.
Camlarınızın daha parlak olmasını istiyorsanız cam silme suyuna bulaşık makinesi parlatıcı deterjanından bir miktar ilave etmenizi öneririz.
Yarım bardak elma sirkesi ve iki litre ılık suyu karıştırıp oluşan karışım ile camlarınızı silerek etkili bir cam temizliği yapabilirsiniz.
Kapı ve Çerçeve Temizliği
Hem yorucu hem de zaman alan bir diğer temizlik çeşidi de kapı ve çerçeve temizliğidir. El izleri ve çeşitli lekelerden kaynaklı olarak kapı ve çerçeveler sıklıkla kirlenmektedir. Kapı ve çerçeve temizliği için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri kapının malzemesine uygun temizleyici kullanmaktır. Ayrıca ahşap ya da lake gibi kapıların temizliğinde yumuşak bir sünger kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Bembeyaz Çarşaflar
Klor maddesi çarşafları hem yıpratır hem de sarartır. Bu nedenle çarşaf temizliğinde klorlu deterjanların kullanılması tavsiye edilmez. Sizler de bembeyaz çarşaflarınızın olmasını istiyorsanız önerimiz oksijen bazlı deterjan ve çamaşır sularının kullanılması yönündedir. Bu deterjan ve çamaşır sularının kullanım talimatında elde yıkanması gerektiği yazıyorsa talimata uymanız tavsiye edilir. Çarşafları yıkarken yumuşak bir sabun kullanmaya ve sımamaya dikkat edin, asın ve kurumaya bırakın.

Bembeyaz Danteller
Narin yapıda olan dantellerin temizliğinde doğal yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Doğal yöntemleri kullanarak dantellerinizin ömrünü de uzatabilirsiniz.

Bir litre suyun içine yarım yemek kaşığı çivit koyarak dantellerinizi bu su ile yıkayabilirsiniz. Ardından durulama işlemi soğuk su ile yapılır ve kurumaya bırakılır.
Sararmış danteller içine bolca tuz atılmış olan ılık suda 3-4 saat bekletilir ve ardından soğuk suda durulanır. Kurumaya bırakılır.
Sıcak suya biraz sabun ve tuz eklenir, sararmış danteller bu karışımın içinde 2-3 saat bekletilir ve ardından bol suda durulanır.
Koltuk Lekelerine Kesin Çözüm

Gün içerisinde herkes tarafından en sık kullanılan eşya olan koltuklar basit ev kazaları ile kirlenebilmektedir. Koltuklarda oluşan lekelerin kalıcı olmaması için en fazla 10-15 dakika içerisinde lekeye müdahale edilmesi gerekmektedir. Dökülen sıvıdan kaynaklanan lekenin silinerek dağıtılması yerine herhangi bir bez ile lekenin emilmesi sağlanmalıdır. Bu işlemin ardından bulaşık deterjanı ile suyu birleştirerek leke oluşan bölgeye tampon şeklinde uygulanması tavsiye edilmektedir. Temizlenen bölgede nem ve koku olmaması, herhangi bir iz kalmaması için bölgenin hızlıca kurutulması gerekmektedir. Ayrıca koltuk temizlemede bir başka yöntem olarak 1 bardak sirke ile 1 bardak su karışımı ile koltuk üzerindeki lekeyi silmektir.

Fırın Temizliği

Zorlu ve kurumuş yağların zamanla fırın içinde oluşturduğu lekeleri çıkarmak oldukça zor bir temizlik işlemidir. Etkili bir fırın temizliğinde dikkat edilmesi gereken öncelikli husus, kullanılan temizlik ürünün insan sağlığına zarar veren bir yapıda olmamasıdır. Etkili bir fırın temizliğinde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kullanılan temizlik malzemesinin fırın yapısına zarar vermemesidir. Deterjan ve kimyasal malzemeler kullanmadan da doğal yollardan etkili bir fırın temizliği mümkündür. Bunun için bir kâse içerisine karbonat ve ılık su eklenir, homojen bir karışım oluşturulur. Fırın iç yüzeyine ve camlarına bu karışımı uygulanır ve 12 saat bekletilir. Son olarak sirkeli su ile durulama işlemi yapılır. Fırın temizliğinde yumuşak bir bez veya sünger kullanmaya özen gösterin.

Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşırların temizliğinden sorumlu olan çamaşır makinelerinin temizliği de aksatılmamalıdır. Çamaşır makinelerinde zamanla biriken kireç ve deterjan kalıntıları makinelerinin çalışma performansını da düşürmektedir. Çamaşır makinesi temizliğine geçmeden önce üretici firmanın temizlik tavsiyelerini dikkate almak gerekmektedir. Çamaşır makinesi temizliğinin 6 ayda bir düzenli olarak yapılması önemlidir. Deterjan gözü temizliğinin ise haftada bir periyodik olarak yapılması tavsiye edilir. Çamaşır makinesi temizliğinde ağır kimyasallar kullanmak yerine doğal malzemeler kullanılmalıdır. Etkili ve doğal yollardan çamaşır makinesi temizliği için deterjan gözüne 2 yemek kaşığı karbonat, yumuşatıcı gözüne yarım çay bardağı sirke konulur. Ve çamaşır makinesi 95 derecede içi boş iken çalıştırılır. Bu temizliğin düzenli aralıklar ile yapılması çamaşır makinesi performansını olumlu etkilemesi için önemle tavsiye edilmektedir.