gun-temizlikgun-temizlik

Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler

Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler
Çalışan bayanların ya da ev hanımlarının rutin işlerinden biridir temizlik yapmaktır. Özellikle çalışan bayanların kısıtlı zaman içerisinde temizliğe zaman ayırmaları oldukça zordur. Ancak bazı pratik bilgiler vardır ki işinizin kolaylaşmasına yardımcı olurken, aynı zamanda temizlik süresinden de tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Diğer bir tercih ise son yıllarda oldukça talep gören profesyonel bir gün temizlik şirketinden hizmet almaktır.


Ev temizliğinde hem sizi şaşırtacak hem de işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler:
Her ne kadar yeni temizlemiş olsanız dahi parkeleriniz yeteri kadar parlak ve temiz görünmeyebilir. Bunun için yer silme suyunuzun içerisine yarım çay bardağı üzüm ya da elma sirke atarak hem kirlerin daha çabuk çıkmasını hem de parkelerin parlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi cam silerken de kullanarak camlarınızın ışıl ışıl olmasını sağlayabilirsiniz.
Eğer evinizde dantel kullanmayı seviyor ve el emeği göz nuru yaptığınız dantellerin daha beyaz görünmesini istiyorsanız, dantellerinizi ütülemeden önce kaynamış süte batırabilirsiniz.
Belki de temizliği en zor eşyalarınızdan biridir balkonda ya da bahçede kullandığınız hasır masa veya sandalyelerimiz. Özellikle dokusu nedeniyle araları çabucak kirlenebilen hasır sandalye ve masanızı arada bir oksijenli su ile silerek daha canlı ve pırıl pırıl görünmesini sağlayabilirsiniz.
Aslında temizlemesi kolay görünse de ne ile temizleyeceğimiz konusunda kararsız kaldığımız konulardan biride duvar kağıtlarının temizliğidir. Duvar kağıtlarınızda oluşan lekeleri deterjanla silmek yerine yumuşak başlı bir silgi ile silerek daha kolay temizleyebilir aynı zamanda duvar kağıtlarınızın yıpranmamasını da sağlayabilirsiniz.
Evinizdeki temizliği giysilerinizde de hissetmek istiyorsanız eğer, bir parça pamuğu kolonya veya parfüm ile ıslatarak ve ince bir kese içerisine koyarak dolabınızın giysi ya da çorap çekmesine koyabilirsiniz. Böylece dolabınızı her açtığınızda o sevdiğiniz kokuların tüm giysilerinize sindiğini hissedeceksiniz.
Kavanozlardan ya da diğer eşyalarınızın üzerindeki etiketlerin tek seferde sökülmesi için, saç kurutma makinasını bir dakika kadar uzaktan etiketin üzerine tutun ve yumuşamasını sağlayın. Daha sonra yavaşça etiketi çıkarın. Bu yöntemle etiket lekesinin kalmamasını ve daha temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.
Özellikle seramik fincanlarda ve kupa bardaklarında kalan kahve ve çay lekeleri her ne kadar sıkça yıkansa bile zamanla belirgin lekelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kahve veya çay lekesi oluşmuş bardaklarınızı portakal veya limon kabuğuna bir miktar tuz dökerek, lekeli bölgeleri bu meyvelerin kabukları ile ovarak kolayca çıkarabilirsiniz.
Bir başka temizlemesi zor mutfak eşyalarından biride fırın olmuştur. Bunun için içerisine birazcık amonyak koyduğunuz sıcak su dolu kabı geceden fırınınızın içerisine koyun. Sabah fırının kapağını bir süre açık tutun ve sonra sünger ile silin. Bu şekilde geceden yumuşayan inatçı yağ lekeleri çok daha kolay temizlenecek ve işinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.
Eğer ütünüzün altında koyu kahve lekeler oluşmuş ve giysilerinizi ütülerken tekrar lekelenmesine neden oluyorsa, bir parça pamuğa sirke dökerek ütünüz altını soğuk iken silerseniz lekelerin çok kolay çıktığına şahit olursunuz.
Özellikle halınıza dökülen çay ve kahve lekeleri her ne kadar sıkça temizlesiniz bile çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda lekeyi hemen soğuk su ile ıslatın ve üzerine birkaç damla gliserin damlatarak silin. Bu şekilde halınızda hiç leke kalmayacaktır.
Yemek yaparken kullandığınız arta kalan limon kabuklarını atmayın ve güneşli bir yerde kurutun. Bu şekilde mutfak eşyalarınızda oluşan yağları kurumuş limon kabukları ile ovarak kolayca çıkarabilirsiniz.
Ayrıca yine kullandığınız limonları atmayarak bulaşık makinanızın bir bölümüne yerleştirin. Arta kalan limonlar, hem bulaşık makinanızın kötü kokmasını engelleyecek hem de parlatıcı görevini üstlenerek bulaşıklarınızın parlamasını sağlayacaktır.
Temizlemesi zor mutfak eşyalarından biride içerisinde yağ koyduğumuz yağdanlıklardır. Özellikle dekoratif özelliği nedeniyle yıkayamadığınız yağ şişesilerini deterjan ile yıkadıktan sonra içerisine sodalı su ekleyerek çalkalayın. Daha sonra içerisine birkaç tane kahve telvesi atın ve tekrar çalkalayın. Bu şekilde inatçı lekelerin kolaylıkla çıkacağını göreceksiniz.

Yukarıdakilerin dışında bir ev temizliği yalova bölgesinde ihtiyacınız için bizi, Gün Temizlik Hizmetleri‘ni arayabilir ve gönül rahatlığı ile temizlik işini bize teslim edebilirsiniz.