gun-temizlikgun-temizlik

Organik Ev Temizliği Nasıl Yapılır

Günümüz şartlarında tükettiğimiz her şeyin hazır ve paketlenmiş ürünlerden oluştuğu düşünülürse ‘’organik’’ sözcüğünün hayatımızdaki anlamı daha da bir önemli hale gelmektedir. Beslenme alanında organik ürünler kullanmanın yanı sıra ev temizliği yaparken de organik ürünler kullanılabilmektedir. Özellikle temizlik yaparken kullandığımız deterjanların içindeki kimyasallar hem insan sağlığını hem de çevrenin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle organik temizlik nasıl yapılır, organik temizlik ürünleri nasıl yapılır gibi sorularının cevaplarını bilmek hem ev ekonomisine önemli tasarruf katkıları sağlarken hem de çevre kirliliğini önemli oranda önlemektedir. YALOVA TEMİZLİK ŞİRKETİ olarak, Organik ev temizliği için öneriler şu şekilde sıralanabilmektedir:

Organik temizlik için güneş: Özellikle beyaz renkli çamaşırlarda olan lekeleri çıkarmak için güneş ışığı çok etkilidir. Lekenin üzerine limon sıkın ve güneşe çıkarın. Güneşin ağartıcı etkisi ile lekeyi daha rahat çıkarttığını göreceksiniz.
Organik temizlik için limon: Limon suyunu sıkıp yemeklerinizde kullandıktan sonra kalan limon kabuğu parçalarını birçok yerde organik temizlik için kullanabilirsiniz. Özellikle banyoda küvet, fayans, lavabo ve musluklar limon kabuğu ile ovulabilir. Organik ev temizliğinde limon, bulaşıklarda da etkili sonuçlar vermektedir. Bulaşık yıkama suyuna birkaç damla limon suyu damlatarak yağların daha kolay çözülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kalan limon parçalarını bulaşık makinesinde uygun bir bölümüne koyup çalıştırarak makine içinin temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Fırının içini hoş kokması için temizledikten sonra birkaç damla limon suyu damlattığınız su ile durulamanız tavsiye edilmektedir. Balık ayıkladıktan sonra elde kalan balık kokusundan kurtulmak için de ellerinizi limon ile ovabilirsiniz.
Organik temizlik için karbonat: Organik ev temizliği yaparken genel olarak evin her yerinde karbonatı kullanabilirsiniz. Kumaşlardaki lekeleri çıkarmak için, banyo ve mutfak yüzeylerini ovmak için, porselen süs eşyalarını parlatmak için karbonatı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle inatçı yağların çözülmesini istiyorsanız karbonat ve sirkeyi karıştırıp yağlı alanlar üzerinde bekleterek inatçı yağlardan kurtulabilirsiniz. Karbonat ve sirke karışımını klozet veya alaturka tuvalet içine döküp fırçalayın ardından kaynar su ile durulayın ve sifonu çekin. Böylece tuvaletiniz doğal yollardan hem temizlenmiş hem de hoş bir kokuya sahip olacaktır.
Organik temizlik için sirke: Sirke insan sağlığına faydaları yanı sıra temizlik için de çok önemli bir yardımcı üründür. Zorlu lekeleri kolayca çıkarırken aynı zamanda parlaklık sağlayan sirke ev hanımlarının organik temizlik için en çok kullandıkları malzemedir. Tezgah ve fırın temizliğinde, cam temizliğinde, çamaşır makinesinin temizliğinde, pasın sebep olduğu iz ve lekelerden kurtulmak için, mobilya ve ahşap ürünleri parlatmak amacıyla ve çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların organik yumuşatıcısı olarak sirke kullanılabilmektedir.

 Organik Temizlik Ürünleri Nasıl Yapılır?
Marketlerde satılan organik temizlik ürünleri pahalı olması sebebiyle herkes tarafından rahatlıkla kullanılamamaktadır. Dolayısıyla son dönemlerde günlük olarak sık sık yapılan temizlikler için alınan malzemelere servet ödemeye gerek olmadığı, herkesin evde doğal yöntemlerle kendi deterjanını yapabileceği görüşü oldukça yaygınlaşmaktadır. Yıllardan beri büyüklerimizin temizlik için kullandığı doğal yöntemler bizlere bu anlamda yol gösterici olmaktadır. Organik temizlik ürünleri nasıl yapılır sorusuna uzmanların verdiği öneri tarifler şu şekildedir;

Organik çamaşır deterjanı (beyaz çamaşırlar için): 1 çorba kaşığı boraks, 1 çorba kaşığı çamaşır sodası, yarım çorba kaşığı karbonat karışımını makinenizin çamaşır deterjanı bölümüne koyup çalıştırın. Dilerseniz hazırladığınız organik çamaşır deterjanınıza zeytinyağı sabunu rendesi de ilave edebilirsiniz.
Organik çamaşır deterjanı(renkli çamaşırlar için): 2 çay bardağı doğal sabun rendesi, yarım çay bardağı çamaşır sodası ve boraks, çeyrek çay bardağı karbonatı karıştırarak organik çamaşır deterjanınızı hazırlayabilirsiniz.
Organik duvar ve cam silme suyu: Dört litre sıcak su içerisine iki kaşık boraks katın ve karıştırın. Organik deterjanınızı duvardaki lekeli yüzeylere ve camlara uygularken yumuşak bir sünger kullanın ve hemen ardından kurulayın.
Organik halı deterjanı: İki fincan karbonat, yarım fincan sabun rendesi, 15-20 damla lavanta esans yağı, bir fincan sirke, dört fincan ılık su malzemelerini kullanarak organik halı deterjanı hazırlayabilir ve halılarınızı organik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Öncelikle halınızı kuru bir şekilde fırçalayın. Elektrik süpürgesi ile süpürün. Karbonat, sabun rendesi ve lavanta yağını iyice karıştırın ve halının üzerine serpin. Ayrı bir kovada ılık su ve sirkeyi karıştırın. Temiz bir bez ile sirkeli su karışımını kullanarak halınızı silin. Kuruduktan sonra halınızı tekrar süpürün.
Organik çamaşır yumuşatıcısı: 5-6 fincan beyaz sirke, bir fincan karbonat, bir fincan su, on beş damla limon yağını karıştırarak hazırladığınız organik çamaşır yumuşatıcısını makinenizin yumuşatıcı gözüne koyup çalıştırabilirsiniz. Böylece çamaşırlarınızın hem yumuşacık olmasını hem de mis gibi kokmasını sağlamış olacaksınız.
Organik fırın temizleyici: İki çorba kaşığı doğal sabun rendesi, iki çorba kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı limon ve portakal yağı, yarım fincan sıcak su kullanarak hazırladığınız organik fırın temizleyicinizi sprey başlıklı bir şişeye alın ve fırının iç kısımlarına karışımı sıkıp yaklaşık 30 dakika bekletin. Ardından yumuşak bir süngerle ovalayın ve sirkeli su ile durulayın.
Pratik Bilgiler;
Buzdolabındaki kötü kokuları yok etmek için bir parça pamuğun üzerine vanilya dökün, pamuğu su dolu bardağa koyun. Bardağı buzdolabında beklettiğinizde dolabınızın kötü kokulardan arındığını göreceksiniz.
Meyve suyu lekesine ilk müdahaleyi yapmak için tuz kullanın. Tuz serptiğiniz leke tek yıkamada kolayca çıkacaktır.
Sararmış perde ve dantelleriniz için karbonatlı suda bekletme yöntemi beyazlatma açısından çok etkilidir.
Mikro dalga fırın içini temizlemeden önce 1 su bardağı limonlu su karışımını 2 dakika boyunca ısıtın. Böylece fırın içinde biriken yağların temizlenmesi daha kolay olacaktır.
Yatak, halı, koltuk gibi eşyalarda oluşan kötü kokuyu engellemek için karbonat önemli etkilere sahiptir. Koku olan bölgenin yüzeyine karbonat serpin, fırçalayın ve bir süre beklettikten sonra silkeleyin veya süpürün.